Ekol İşitme Cihazlarıyla sesinizi güvence altına alabilirsiniz..

  • en
  • de
  • tr

Ailenizin ve arkadaşlarınızın işitme kaybıyla baş etmesine yardımcı olun

06 Nisan 2019      876 Okuma

Birçok kişi için işitme kaybı yaşlanma sürecinin doğal bir aşamasıdır ve başlangıcı o kadar yavaş olur ki işitme yeteneğinin kaybedildiği anlaşılmaz. İşitme kaybı ayrıca kulak enfeksiyonlarından, genetik tıbbi koşullardan, hastalıktan, travma sonucu yaralanmadan veya uzun süre gürültüye maruz kalmaktan da kaynaklanabilir.

HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR

İşitme kaybı dünyanın en yaygın sağlık sorunlarından biridir. İşitme kaybının ve psikolojik yan etkilerinin büyük ölçüde tedavi edilebilir olduğu göz önünde bulundurulduğunda, aynı zamanda en çok göz ardı edilen sorunlardan biri olması da üzücü bir durumdur.

EN İYİ DESTEK

Her 10 kişiden yaklaşık 1’i belirli derecede işitme kaybı yaşamaktadır. Neyse ki bu kişilerin%90’ı sürekli olarak gelişmekte olan işitme cihazlarını kullanarak sorunları çözülebilir. İşitme kaybı olan ve tedavi görmeyen birisine sağlayabileceğiniz en önemli destek, yardım almak üzere bir işitme sağlığı uzmanıyla görüşmesi için onu teşvik etmektir. Arkadaşlarınıza yada aile bireylerinize işitme değerlendirmesinde eşlik etmeniz de önemli bir destektir.

Sağlayabileceğiniz en önemli destek ise, bu kişiyi bir işitme sağlığı uzmanıyla görüşmesi için teşvik etmektir.

NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ

Arkadaş veya aile bireylerinizi işitme sağlığı uzmanıyla görüşmeye teşvik etmek dışında başka şekillerde de onlara yardımcı olabilirsiniz. Örneğin iletişimi kolaylaştırmak ve işitme kaybı yaşayanlarda genellikle görülen asabiyet ve yalnızlık hislerini azaltma yollarını deneyebilirsiniz.

  • Konuşmaya başlamadan önce söz konusu kişinin dikkatini size çevirdiğinden emin olun. İşitme engelli birisi konuşan kişiye bakmadığında, duymakta ve dudak okumakta güçlük çekebilir.
  • Göz teması çok önemlidir. Doğrudan konuştuğunuz kişiye bakın ve yüzünüzü net olarak gördüğünden emin olun. Ellerinizi yüzünüze koymak, saçlarınıza dokunmak, sakız çiğnemek veya sigara içmek gibi dikkat dağıtan hareketlerden kaçının.
  • Normal şekilde, net bir telaffuzla konuşun, ayrıca çok yüksek sesle veya çok hızlı konuşmayın.
  • Söylediklerinizi daha iyi ifade edebilmek için uygun yüz ifadeleri, jestleri ve vücut dilini kullanın.
  • Söz konusu kişi söylediklerinizi anlamazsa cümlenizi farklı sözcükler kullanarak tekrarlayın. Bazı sözcüklerin işitilmesi veya dudaktan okunması diğerlerinden daha kolaydır.
  • Odadaki müzik, klima veya buzdolabı gürültüsü gibi rahatsız edici seslere dikkat edin. Bu gürültülerden uzaklaşın.
  • Daha iyi dinleyebilmesi için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını sorun.

DİNLEME BECERİLERİNİ GELİŞTİRME

Dinleme becerileri için hem konuşmacının hem de dinleyicinin çabası ve sabrı gereklidir. İşitmeyle ilgili yerel sağlık kuruluşlarının bir çoğu, her türlü işitme kaybına sahip kişilerin dinleme becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak üzere işitme rehabilitasyon sınıfları sunar. Bu dersler ayrıca işitme kaybı olan kişilerin arkadaş veya aile bireylerinin de daha etkili iletişim kurmasına yardımcı olabilir.

Arkadaş yada aile bireylerinizden birinin işitme kaybı olduğunu düşünüyor ve bunun hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ya da burada sözü edilen iletişim teknolojilerinden herhangi biri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, bir işitme sağlığı uzmanıyla görüşün. Size yardımcı olmaya hazırız.

Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır © 2019